Σχολική βία

Η σχολική βία και ο εκφοβισμός είναι ένα πολυδιάστατο κοινωνικό φαινόμενο με ανησυχητικές διαστάσεις και βλαβερές συνέπειες στην ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού και στη διαδικασία της μάθησής του.

Σε όλη την Ευρώπη, ο σχολικός εκφοβισμός (Bullying) έχει γίνει μέρος τόσο της καθημερινής ζωής μεγάλου αριθμού παιδιών όσο και της σχολικής πραγματικότητας.

Στα σχολεία μας εφαρμόζονται συστηματικά δράσεις και προγράμματα πρόληψης και αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού, τα οποία θέτουν τα ίδια τα παιδιά στο επίκεντρο αυτών και ενισχύουν τις κοινωνικοσυναισθηματικές τους δεξιότητες για την αποτελεσματική διαχείριση φαινομένων.

ΕΡΤ Προσβασιμότητα

Το σχολείο μας άνοιξε τις πόρτες του και υποδέχτηκε τηλεοπτικό συνεργείο από την κρατική τηλεόραση (ΕΡΤ) προκειμένου να αναδειχθεί η σχολική Κοινότητα των Κωφών από την εβδομαδιαία εκπομπή με αντικείμενο την Προσβασιμότητα. Πρωταγωνιστές οι μαθητές/τριες μας οι οποίοι/ες μοιράστηκαν τα όνειρα τους και τα μελλοντικά τους σχέδια..

Καταγραφή video
ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ
Καταγραφή

Η 23η Σεπτεμβρίου έχει ανακηρυχθεί από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών ως «Διεθνής Ημέρα Νοηματικών Γλωσσών», αναδεικνύοντας με αυτόν τον τρόπο τη γλωσσική ταυτότητα των Κοινοτήτων των Κωφών ανά τον κόσμο και τη σημασία της νοηματικής γλώσσας για την ικανοποίηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των ανθρώπων αυτών, που χρησιμοποιούν ως κύρια και μητρική τους γλώσσα την νοηματική γλώσσα.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————-